3. A noted psychic was tested for extrasensory perception (ESP). The psychic was
ID: 3230581 • Letter: 3
Question
3. A noted psychic was tested for extrasensory perception (ESP). The psychic was presented with 400 cards face down and asked to determine if each of the cards was one of four symbols: a star, cross, circle, or square. The psychic was correct in 120 cases. Let p represent the probability that the psychic correctly identified the symbols on the cards in a random trial. How large a sample n would you need to estimate p with margin of error 0.01 and 95% confidence? Use the guess p* = 0.25 as the value for p.
a. n = 9604
b. n = 1351
c. n = 7203
Explanation / Answer
here margin of error E=0.01 ;
for95% CI, z=1.96
and p=0.25
hence sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =7203
option C is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.