Suppose that the weight (in ounces) of a major league baseball is a random varia
ID: 3230873 • Letter: S
Question
Suppose that the weight (in ounces) of a major league baseball is a random variable with mean weight mu = 5 and standard deviation sigma = 0.4. A carton contains 100 baseballs. Assume that the weights of the individual baseballs are independent, and let Y represent the total weight of all the baseballs in the carton. (a) Find the expected total weight, mu_y = E(Y). (b) Find the variance, sigma^2 _T. (c) Use the Central Limit Theorem to approximate the probability that the total weight of the baseballs in the carton is a maximum of 503 ounces.Explanation / Answer
a) mean=5*100=500
b) variance =(0.4)2*100 =16
c)as std deviation =(16)1/2 =4
hence P(X<503)=P(Z<(503-500)/4)=P(Z<0.75)=0.7734
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.