A holiday light string has 27 lights, and a whole string fails if and only if on
ID: 3231881 • Letter: A
Question
A holiday light string has 27 lights, and a whole string fails if and only if one or more of its own individual lights fails. Each single light has an independent 2.7% chance of failure during any one year period. You buy two such light strings (one with all red lights, the other all green), and will simultaneously power each string for a full year. At year end, what is the percentage probability that the red string will be bright, and the green string will have failed) [Answer is a single value.]
Explanation / Answer
P(failure of single light) = 0.027
P (no failure for one year ) = 1 - 0.027 = 0.973
and probability of failure of complete holiday light string = 1- P(out of 27 lights, no single light will fail)
P(out of 27 lights, no single light will fail) = (0.973)27 = 0.4776
probability of failure of complete holiday light string = 1- P(out of 27 lights, no single light will fail)
= 1 - 0.4776 = 0.5224
So probability that red string will be bright or will not fail = 0.4776
probability that green string will fail = 0.5224
so probability of these two simultanous independent events getting happened = 0.4776 * 0.5224 = 0.2495 = 0.25 (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.