A test has been developed to detect a certain type of cancer and suppose that th
ID: 3239242 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given, sensitivity = 0.95, specificity = 0.70, prevalence = 0.002
a) positive predictive value, PPV = [sensitivity*prevalence]/[(sensitivity*prevalence)+((1-specificity)*(1-prevalence))]
PPV = [0.95*0.002]/[(0.95*0.002)+((1-0.70)*(1-0.002))] = 0.0019/0.3013 = 0.006306 = 0.631%
b) Negative predictive value,
NPV = [specificity*(1-prevalence)]/[((1-sensitivity)*prevalence)+(specificity*(1-prevalence))]
NPV = [0.7*(1-0.002)]/[((1-0.95)*0.002)+(0.7*(1-0.002))] = 0.6986/0.6987 = 0.9999 = 99.99%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.