The owner of Britten\'s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produ
ID: 3247043 • Letter: T
Question
The owner of Britten's Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produced per chicken. A sample of 17 chickens shows they produced an average of 19 eggs per month with a standard deviation of 7 eggs per month (Use L Distribution Table.) a-1. What is the value of the population mean? 19 7 It is unknown a-2. What is the best estimate of this value? Best estimate c. For a 98% confidence interval what is the value of t? Value of t d. Develop the 98% confidence interval for the population mean Confidence interval e-1. Would it be reasonable to conclude that the population mean is 19 eggs? No Yes e-2. What about 24 ? Yes NoExplanation / Answer
a-1) it is unknown
a-2) best estimate =19
c)for (n-1=16) degree of freedom and 98% CI; t=2.583
d) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =1.6977
therefore 98% CI; confidence interval =sample mean -/+ t*std error =14.61 ; 23.39
e-1) yes
e-2) NO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.