An oven repairer says that the mean repair cost for damaged ovens = $100. A rand
ID: 3248704 • Letter: A
Question
An oven repairer says that the mean repair cost for damaged ovens = $100. A random smaple
of five microwave ovens has a mean (x-bar) repair cost of $85 and a standard deviation, s = $12.50.
Test the claim that the cost is less than $100.
What sampling distribution will you use?
The standard normal, since is unknown.
The Student's t, since is known.
The Student's t, since is unknown.
The standard normal, since is known.
The standard normal, since is unknown.
The Student's t, since is known.
The Student's t, since is unknown.
The standard normal, since is known.
Explanation / Answer
Solution :
Given that ,
= $100 , n = 5 , x-bar = $85 and a standard deviation, s = $12.50.
Here n < 30 and population standard deviation is unknown and sample standard deviation is known so we use
Students t distribution .
So correct option is, the Student's t, since is unknown.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.