Electronic computer services use paper at the rate of 1500 boxes per month. It c
ID: 324887 • Letter: E
Question
Electronic computer services use paper at the rate of 1500 boxes per month. It cost $75 to place an order and holding cost for paper is 3.75 per Box per year, Lead time 7 days. The company operates 300 days per year. a) computer the optimal order quantity for Electronic computer services. b) how many orders will electronic place per year with this order quantity. c) find out the reorder point. Electronic computer services use paper at the rate of 1500 boxes per month. It cost $75 to place an order and holding cost for paper is 3.75 per Box per year, Lead time 7 days. The company operates 300 days per year. a) computer the optimal order quantity for Electronic computer services. b) how many orders will electronic place per year with this order quantity. c) find out the reorder point. a) computer the optimal order quantity for Electronic computer services. b) how many orders will electronic place per year with this order quantity. c) find out the reorder point.Explanation / Answer
Given are following details :
Annual demand = D = 1500 / month x 12 months = 18000
Ordering cost = Co = $75
Annual unit holding cost = Ch = $3.75 per box
Optimal order quantity
= Square root ( 2 x Co x D / Ch )
= Square root ( 2 x 75 x 1500 / 3.75 )
= 244.94 ( 245 rounded to nearest whole number )
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 245
Number of orders per year
= Annual demand / Optimal order quantity
= 18000/ 245
= 73.47
NUMBER OF ORDERS PER YEAR = 73.47
Reorder point
= Average daily demand x Lead time
= annual demand / Number of days in a year x Lead time ( days )
= 18000 / 300 x 7
= 60 x 7
= 420 units
REORDER PIINT = 420 UNITS
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 245
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.