A consumer products magazine indicated that the average life of a refrigerator b
ID: 3259963 • Letter: A
Question
A consumer products magazine indicated that the average life of a refrigerator before replacement is = 13 years with a (95% of data) range from 9 to 17years. Let x = age at which a refrigerator is replaced. Assume that x has a distribution that is approximately normal.
(a) The empirical rule indicates that for a symmetrical and bell-shaped distribution, approximately 95% of the data lies within two standard deviations of the mean. Therefore, a 95% range of data values extending from – 2 to + 2 is often used for "commonly occurring" data values. Note that the interval from – 2 to + 2 is 4 in length. This leads to a "rule of thumb" for estimating the standard deviation from a 95% range of data values.
1) Assume that the average life of a refrigerator is 13 years, with the standard deviation given in part (a) before it breaks. Suppose that a company guarantees refrigerators and will replace a refrigerator that breaks while under guarantee with a new one. However, the company does not want to replace more than 10% of the refrigerators under guarantee. For how long should the guarantee be made (rounded to the nearest tenth of a year)?
Explanation / Answer
a)
95% data is between 2* standard deviation
=>
mean + 2 * std = 17
=>
standard deviation = 17 - 13 / 2 = 2
b)
P(X < x) = 0.1
=>
P(Z < x -13/2) = 0.1
=>
x -13 / 2 = invnorm(0.1)
=>
x-13 / 2 = -1.282
=>
x = 10.4 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.