According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M
ID: 3263573 • Letter: A
Question
According to Masterfoods, the company that manufactures M&M’s, 12% of peanut M&M’s are brown, 15% are yellow, 12% are red, 23% are blue, 23% are orange and 15% are green. [Round your answers to three decimal places, for example: 0.123]
Compute the probability that a randomly selected peanut M&M is not blue.
Compute the probability that a randomly selected peanut M&M is green or blue.
Compute the probability that two randomly selected peanut M&M’s are both yellow.
If you randomly select three peanut M&M’s, compute that probability that none of them are orange.
If you randomly select three peanut M&M’s, compute that probability that at least one of them is orange.
Explanation / Answer
a)
P( not blue) = 1- P(blue)
= 1 - 23%
= 77% = 0.77
b)
P(G) + P(B) = 0.15 + 0.23
= 0.38
c)
assume 100 M&M’s
both yellow = 15/100 * 14/99 = 0.212
d)
assume 100 m&m’s
none of them orange
= 77/100 * 76/99 * 75/98
= 0.452
e)
atleast 1 orange = 1- none of them orange
= 1 - 0.452
= 0.548
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.