A certain chromosome defect occurs in only 1 in 150 adult Caucasian males. A ran
ID: 3266054 • Letter: A
Question
A certain chromosome defect occurs in only 1 in 150 adult Caucasian males. A random sample of n = 100 adult Caucasian males is to be obtained.
(a) What is the mean value of the sample proportion p, and what is the standard deviation of the sample proportion? (Enter your mean as an exact integer, fraction, or decimal. Round your standard deviation to five decimal places.)
(b) Does p have approximately a normal distribution in this case? Explain.
Yes, because np < 10 and n(1 p) < 10.Yes, because np > 10 and n(1 p) > 10. No, because np < 10.No, because np > 10.
(c) What is the smallest value of n for which the sampling distribution of p is approximately normal?
n = adult Caucasian males
Explanation / Answer
a)
mean p=1/150
standard deviation=(p(1-p)/n)1/2 where n=100
=0.00814
b)No, because np < 10
c)smallest value np>10
n>10/(1/150)
n>1500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.