Consider a questionable hospital for which XRay = 56,194, BedDays = 14,077.88, a
ID: 3268838 • Letter: C
Question
Consider a questionable hospital for which XRay = 56,194, BedDays = 14,077.88, and LengthStay = 6.89. A 95 percent prediction interval for the labor hours corresponding to this combination of values of the independent variables is given on the following MegaStat output:
Find and report the prediction interval on the output. Then, use this interval to determine if the actual number of labor hours used by the questionable hospital (y = 13,430.71) is unusually low or high.(Report 95% P.I. values to 4 decimal place and y to 2 decimal places.)
95% P.I.: [ , ]
y =
95% Confidence Interval 95% Prediction Interval Predicted lower upper lower upper Leverage 15,955.4222 15,399.6938 16,511.1505 14,915.3759 16,995.4685 .3996Explanation / Answer
95% P.I [14,915.3759 , 16,995.4685]
As we see, y = 13,430.71 is below the lower limit of this interval ( 14,915.3759 ).
Thus,
y = 13,430.71 is BELOW the LOWER LIMIT of the interval; this y-value is UNUSUALLY LOW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.