A sample of fifth-grade classes was studied in an article. One of the variables
ID: 3273494 • Letter: A
Question
A sample of fifth-grade classes was studied in an article. One of the variables collected was the class size in terms of student-to-faculty ratio. The student-to-faculty ratios of the 78 fifth-grade classes sampled have a mean of 15.03 and a standard deviation of 2.34. Complete parts (a) through (d) below: x bar - 3s = 8.01 x bar + s = 17.37 x bar - 2s = 10.35 x bar + 2s = 19.71 x bar - s = 12.69 x bar + 3s = 22.05 x bar = 15.03 (Type integers or decimals. Do not round.) b. Apply Property 1 of the empirical rule to make pertinent statements about the observations in the sample. At least out of fifth-grade classes sampled have student-to-faculty ratios between and (Type integers or decimals. Do not round.)Explanation / Answer
At least 68 out of 100 fifth grade classes sampled have students to faculty ratio between 12.69 and 17.37
(68% lies within 1 standard deviation of mean)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.