Light of wavelength 6800 degree from a distant source is incident on a double sl
ID: 3279405 • Letter: L
Question
Light of wavelength 6800 degree from a distant source is incident on a double slit 0.60 mm wide, and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 5 m away. What is the distance between the 5^th dark fringe below the central image and the 4^th order bright fringe above the central bright fringe? 1 degree = 1 times 10^-10 m Using Ampere's or Bio-Savart's Law, determine the strength of magnetic field at point P in the filed of a current loop with I = 25 A. Wires a & b are quarter circular loop with radius a = 30 cm and b = 40 cm as shown in Fig. 1. The two straight wires have same length of 10 cm and their axes are passing thru pt P. (Derive the equation by integral calculus and solve for the resultant magnetic field.) A Getho spacecraft is flying overhead at a great distance as you stand in your backyard. The Getho officer on the spacecraft measures the spacecraft as 250m long and its headlight blinks on for 200millisecond. You see the headlight blinks on for 0.5 sec. What is the speed of the spacecraft relative to the earth? How long is the spacecraft according to your observation? A beam of light in air strikes the surface of a crown glass n = 1.65 at an angle of incidence 30 degree. If the ray is reflected and refracted, find the angle that each ray makes with the normal and find the total angle between the reflected and the refracted rays. A man 1.5m tall stands in front of a concave mirror whose radius is 30cm. Find two locations of the man that will lead to his image 7.5 m tall. Describe the image in each case (nature, orientation and size)Explanation / Answer
1) here ,
wavelength = 6800 * 10^-10 m
d = 0.60 *10^-3 m
screen distance , D = 5 m
Now , for the distance between 5th dark fringe and 4th bright fringe
distance between 5th dark fringe and 4th bright fringe = 4.5 * wavelength * D/d + 4 * wavelength * D/d
distance between 5th dark fringe and 4th bright fringe = 8.5 * 6800 *10^-10 * 5/(0.60 *10^-3)
distance between 5th dark fringe and 4th bright fringe = 0.0482 m
distance between 5th dark fringe and 4th bright fringe is 4.82 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.