Light of wavelength 655 nm is incident normally on a film of water 10 -4 cm thic
ID: 1440172 • Letter: L
Question
Light of wavelength 655 nm is incident normally on a film of water 10-4 cm thick. The index of refraction of water is 1.33.
(a) What is the wavelength of the light in the water?
(b) How many wavelengths are contained in the distance 2t, where t is the thickness of the film? (Do not round your answer to a whole number.)
(c) What is the phase difference between the wave reflected from the top of the air-water interface and the one reflected from the bottom of the water-air interface after it has traveled this distance?
Please help me out with part c . I think the answer shouldn't have terms of pi.
]
Explanation / Answer
a)
here by using the formula
lambda(water) = lambda / n
lambda(water) = 655 * 10^-9 / 1.33
lambda(water) = 492.48 * 10^-9 m
b)
N = 2 * t / lambda(water)
N = ( 2 * 10^-6 ) / (492.48 * 10^-9)
N = 4.061
c)
phase difference = - pie + 2 * pie * 2 * t / lambda(water)
= - pie + 2*pie * 4.061
= 7.122 * pie
then subtract 10pie then we get 2.878 * pie = 9.037 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.