Light of wavelength 650 nm is incident normally upon a glass plate. The glass pl
ID: 1272505 • Letter: L
Question
Light of wavelength 650 nm is incident normally upon a glass plate. The glass plate rests on top of a second plate so that they touch at one end and are separated by 0.0325 mm at the other end as shown in the figure.
Which range of values contains the horizontal separation between adjacent bright fringes?
a.
5.6 mm to 7.0 mm
b.
1.4 mm to 2.8 mm
c.
4.2 mm to 5.6 mm
d.
1.1 mm to 1.4 mm
e.
2.8 mm to 4.2 mm
a.
5.6 mm to 7.0 mm
b.
1.4 mm to 2.8 mm
c.
4.2 mm to 5.6 mm
d.
1.1 mm to 1.4 mm
e.
2.8 mm to 4.2 mm
Explanation / Answer
the condition for constructive inteference in a film ofthickness t and index of refractive index n surrounded by airis
2nt = (m + (1/2)) * ? (m =0,1,2,....................)
n = 1,m = 0 and ? = 650 nm
or ?1 = [2nt/(m + (1/2)]
similarly,
?2 = [2nt/(m + (1/2)]
m = 1
therefore,the range of values for is ?1 to?2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.