Conceptual Problems 6.1 Figure P6.1 shows a flywheel with moment of inertia J 0.
ID: 3280468 • Letter: C
Question
Conceptual Problems 6.1 Figure P6.1 shows a flywheel with moment of inertia J 0.5kg-m2 that is initially rotating at an angular velocity 60 40 rad/s. The flywheel is subjected to friction, which is modeled by linear viscous friction torque bé, with friction coefficient b 0.06 N-m-s/rad. Use Simulink to obtain the dynamic response and plot the angular position (t) (in rad) and angular velocity 0(1) (in rad/s). In addition, use the simulation to integrate the rate of energy dissipation and plot dissipated energy (in J) vs. time. Show that the total dissipated energy as computed by the simulation is equal to the system's initial energy. Flywheel, J Viscous friction, b Figure P6.1 Repeat Problern 6.1 with the addition of dry (Coulomb) friction torque. Try sgn()), where Td y = 0.1 N-m. Linear viscous friction torque (b = 0.06 N-m-s/rd) also acts on the flywheel. 6.2Explanation / Answer
6.1
given moment of inertia of the flywheel J = 0.5 kgm^2
initial angular velocity thetao'= wo = 40 rad/s
viscous torque = b*theta' = bw
b = 0.06 N m s / rad
now, at time t, let the angular velocity be w
then
torque = J*dw/dt
-bw = J*dw/dt
-b*dt/J = dw/w
integrating
-bt/J = ln(w) + k
now, at t = 0, w = wo
hence
ln(wo) = -k
so, -bt/J = ln(w) - ln(wo)
so w = wo*e^(-bt/J)
so the angular velocity of the wheel as a function of time is given by
w = 40*e^(-0.06t/0.5)
w = 40e^(-0.12t)
now power being dissipated at this time
P = torque*w = -bw^2
energy dissipated in time dt
dE = -bw^2dt = -0.06*(40*e^(-0.12t))^2dt
dE = -0.06*(40*e^(-0.12t))^2dt = -96e^(-0.24t)dt
total energy dissipated = integrate dE from t = 0 to t = infinity
E = 96[e^(-0.24t)]/0.24 = 400[0 - 1] = -400 J
initial energy of disc = 0.5Jwo^2 = 0.5*0.5*40^2 = 400 J
hence we can see that energy dissipated is equal to the initial energy of the system
6.2
if we add a constant dissipative torque of Tdry = 0.1 Nm
then
-(b(w + 0.1/b)) = jdw/dt
-b*dt/J = dw/(w + 0.1/b)
integrating
-bt/J = ln(w + 0.1/b) + k
at t= 0, w = wo
k = -ln(wo + 0.1/b)
so, -bt/J = ln((w + 0.1/b)/(wo + 0.1/b))
w + 0.1/b = (wo + 0.1/b)e^(-bt/J)
w = (wo + 0.1/b)e^(-bt/J) - 0.1/b
w = (40 + 0.1/0.06)e^(-0.06t/0.5) - 0.1/0.06
w = 41.667e^(-0.12t) - 1.6667
dE = -(bw + 0.1)wdt = (-bw^2 + 0.1w)dt
dE = (-0.06(41.667e^(-0.12t) - 1.6667)^2 + 0.1(41.667e^(-0.12t) - 1.6667))dt
integrating
E = -400 J
hence
energy dissipated = initial energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.