Chapter 26, Problem 033 A block in the shape of a rectangular solid has a cross-
ID: 3280794 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 033 A block in the shape of a rectangular solid has a cross-sectional area of 3.15 cm2 across its width, a front-to-rear length of 21.1 cm, and a resistance of 1330 . The block's material contains 5.96 × 1022 conduction electrons/m3. A potential difference of 28.9 V is maintained between its front and rear faces. (a) what is the current in the block? (b) If the current density is uniform, what is its magnitude? What are (c) the drift velocity of the conduction electrons and (d) the magnitude of the electric field in the block? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units Units LINK TO TEXT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE VIDEO MINI-LECTUREExplanation / Answer
a). I = V/R = 28.9/1330 = 2.17x10^-2A
b). J = I/A = 2.17x10^-2/3.15x10^-4 =68.9A/m^2
c). vdrift = J/(n*q) = 68.9/(5.96x10^22*1.60x10^-19) = 7.22x10^-3m/s
d). E = V/d = 28.9/0.211 = 136.97V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.