Need help on letter D. The probability is 58% that the sample mean will be betwe
ID: 3290208 • Letter: N
Question
Need help on letter D. The probability is 58% that the sample mean will be between what two values, symmetrically distributed around the population mean?
Perferbly, how would I do this on excel? I've been looking at the equations (solving it hand written) but I cant seem to solve it
.
The diameter of a brand of ping-pong balls is approximately normally distributed, with a mean of 1.32 inches and a standard deviation of 0.08 inch. A random sample of 4 ping-pong balls is selected. Complete parts (a) through (d). BBecause the population diameter of Ping-Pong balls is approximately normally distributed, the sampling distribution of samples of 4 will also be C. O D approximately normal. Because the population diameter of Ping Pong balls is approximately normally distributed the samp ng distribution o sa ples of 4 can not be found. Because the population diameter of Ping-Pong balls is approximately normally distributed, the sampling distribution of samples of 4 will be the uniform distribution b. What is the probability that the sample mean is less than 1.27 inches? P(X1.27)1056 Round to four decimal places as needed.) c. What is the probability that the sample is between 1.27 and 1.31 inches? P(1.27Explanation / Answer
d)
Critical values of lower bound
NORMSINV(0.21) = -0.80642
Lower bound = -0.80642*0.08+1.32 = 1.26
Critical values of Upper bound
NORMSINV(0.79) = 0.80642
Lower bound = 0.80642*0.08+1.32 = 1.38
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.