Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given that women have normally distributed heights with a mean of 62.5 in. and a

ID: 3290817 • Letter: G

Question

Given that women have normally distributed heights with a mean of 62.5 in. and a standard deviation of 3.7 in., find the following:

a.

The probability that a randomly selected woman has a height less than 65 in. In other

words find

(

<

65

)

.

b.

The probability that a randomly se

lected woman has height between 60 in. and 63 in. In

other words find

(

60

<

<

63

)

c.

Find the 75

th

percentile,

75

. In other words, find the height that separates the bottom

75% from the top 25%.

d.

Show your work.

Use the range rule of thumb to identify the ma

ximum and minimum

usual heights. The formula for range rule of thumb can be fo

Explanation / Answer

We take the help of Z tables to solve the problem:

Params of normal distribution have been given:

mean = 62.5

stdev = 3.7

a.P(X<65) = P(Z< (65-62.5)/ 3.7)= P(Z<.676) = .7517

b.P(60<X<63) = P(-.67<Z<.135) = .5557-.2483 = .3084

c.P( X<c) =.75, Z=.675, c=.675*3.7+62.5= 65

d. we know the thimb rule .

s R / 4

R = Maximum - Minimum

Where,

s = Standard Deviation

R = Range

So, range = 3.7*4 = 14.8

Thats' how to calculate the range, but there isn't a way to calculate the Maximum and minimum here

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote