Given that the equation for a first-order rate law is In([A]_t/[A]_o) = -kt, Ple
ID: 955301 • Letter: G
Question
Given that the equation for a first-order rate law is In([A]_t/[A]_o) = -kt, Please answer the following questions: 2H_2O_2(aq) rightarrow 2H_2O(g) + O_2(g) The reaction is first-order with respect to H_2O_2. the rate constant for the consumption of H_2O_2 at 20 degreeC is 1.8 Times 10^-5S^-1s and the initial concentration ot H_2O_2 Is 0.30 M. a.) What is the concentration of H_2O_2 after 4h? b.) How long will it take the H_2O_2 concentration to drop to 0.12 M? c.) How long will it take for 90% of the H_2O_2 to decompose?Explanation / Answer
Since this is first order
ln(a) = ln(a0) - kt
k = 1.8*10^-5
a0 = 0.30
then
for a = 0.12
apply formula
ln(0.12) = ln(0.3) - (1.8*10^-5)*t
solve for t
t = ln(0.12/0.3)/(-1.8*10^-5) = 50905.0 seconds = 14.140 hours
c)
for 90% to decompose, this means final concnetration is 10% original one
so
ln(0.1*0.30) = ln(0.30) - (1.8*10^-5)*t
t = ln(0.1)/(-1.8*10^-5) = 127921.39 seconds = 35.5 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.