Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following data represent the weights (in grams) of a random sample of 50 can

ID: 3299506 • Letter: T

Question

The following data represent the weights (in grams) of a random sample of 50 candies. (a) Determine the sample standard deviation weight. s = 0.07 gram (Round to two decimal places as needed.) (b) On the basis of the histogram on the right, comment on the appropriateness of using the empirical rule to make any general statements about the weights of the candies. The histogram is not bell-shaped so the empirical rule cannot be used. The histogram e bell-shaped so the empirical rule can be used. (c) Use the Empirical Rule to determine the percentage of candies with weights between 0.7 and 0.98 gram. 95% (d) Determine the actual percentage of candies that weigh between 0.7 and 0.98 gram, inclusive. 100 % (e) Use the Empirical Rule to determine the percentage of candies with //eights more than 0.91 gram. %

Explanation / Answer

Mean = 0.84 g

Standard deviation = 0.07 g

According to the emperical rule, 68, 95 and 99.7% lies between 1,2 and 3 standard deviations from mean

E) 0.91 is one standard deviation above mean.

So, percentage of candies between 0.77 and 0.91 g = 68%

Since the distribution is symmetrical, 50% is above 0.84 and

68/2 = 34% is between 0.84 and 0.91

So, percentage of candies above 0.91 g = 50-34 = 16%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote