Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

It is estimated that approximately 8.46% Americans are afflicted with diabetes.

ID: 3306683 • Letter: I

Question

It is estimated that approximately 8.46% Americans are afflicted with diabetes. Suppose that a certain diagnostic evaluation for diabetes will correctly diagnose 95% of all adults over 40 with diabetes as having the disease and incorrectly diagnoses 4% of all adults over 40 without diabetes as having the disease.

a) Find the probability that a randomly selected adult over 40 does not have diabetes, and is diagnosed as having diabetes (such diagnoses are called "false positives").

   

b) Find the probability that a randomly selected adult of 40 is diagnosed as not having diabetes.

   

c) Find the probability that a randomly selected adult over 40 actually has diabetes, given that he/she is diagnosed as not having diabetes (such diagnoses are called "false negatives").

Explanation / Answer

The probability of all adults over 40 with diabetes as having the disease will correctly diagnose is P(A) = 0.95.

The probability of all adults over 40 with diabetes as having the disease will incorrectly diagnose is P(A') = 0.05.

The probability of all adults over 40 without diabetes as having the disease will correctly diagnose is P(B) = 0.96.

The probability of all adults over 40 without diabetes as having the disease will incorrectly diagnose is P(B') = 0.04.

a)

The probability that a randomly selected adult over 40 does not have diabetes, and is diagnosed as having diabetes (such diagnoses are called "false positives")

= P(A') / ( P(A') + P(B) ) = 0.05/(0.05+0.96) = 0..0495.

b)

The probability that a randomly selected adult of 40 is diagnosed as not having diabetes

= 1 - The probability of all adults over 40 without diabetes as having the disease will incorrectly diagnose

= 1 - 0.04 = 0.96

c)

The probability that a randomly selected adult over 40 actually has diabetes, given that he/she is diagnosed as not having diabetes (such diagnoses are called "false negatives").

= P(B') / ( P(A) + P(B') )

= 0.04 / ( 0.95 + 0.04)

= 0.040

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote