PROBLEM 9. Find a minimum required sample size to estimate a proportion of all d
ID: 3310197 • Letter: P
Question
PROBLEM 9. Find a minimum required sample size to estimate a proportion of all deaths caused by heart disease to within 2% with a 99% confidence in the following cases.
a. A health study involves 560 randomly selected deaths, with 196 of them caused by heart disease (based on data from the Center for Disease Control and Prevention (CDC)). Use these data as an estimate of a sample proportion. ANSWER: ____________________________________________________
b. No estimate of a sample proportion is available. ANSWER: ____________________________________________________
Explanation / Answer
Minimum sample size = Z2 * p( 1-p) / E2
a)
When p = 196 / 560 = 0.35
Minimum sample size = 2.57582 * 0.35 * 0.65 / 0.022
= 3773.5
= 3774 (Rounded up to nearest integer)
b)
When no estimate of proportion is available then p = 0.50
Minimum sample size = Z2 p (1-p) / E2
= 2.57582 * 0.50 * 0.50 / 0.022
= 4146.7
= 4147 (Rounded up to nearest integer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.