PROBLEM 9.(6 points) In order to estimate an average room-service delivery time
ID: 3325044 • Letter: P
Question
PROBLEM 9.(6 points) In order to estimate an average room-service delivery time at a newly opened Hilton Hotel, 22 deliveries were randomly selected during one-week period. Their average delivery time was found to be 25 minutes with a standard deviation of 5.2 minutes. It is known that room-service delivery times are Normally distributed. Construct and interpret a 99% confidence interval for an average delivery time of all room-service delivery times in this hotel. (Round the boundaries to 2 decimal places). Answer:Explanation / Answer
DF = 22 - 1 = 21
With 21 degrees of freedom and 99% Confidence interval the critical value is +/- 2.8314
The confidence interval is
Mean +/- t0.005, 21 * sd/sqrt( n )
= 25 +/- 2.8314 * 5.2/sqrt(22)
= 25 +/- 3.139
= 21.861, 28.139
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.