A manager at a local fast food restaurant is concerned about customers who ask f
ID: 3312073 • Letter: A
Question
A manager at a local fast food restaurant is concerned about customers who ask for a water cup when placing an order but fill the cup with a soft drink instead of filling the cup with water. The manager selected a random sample of customers who asked for a water cup and found a 95% confidence interval of (.20, .40) for the proportion of all customers who, having asked for a water cup when placing an order, will fill the cup with a soft drink from the beverage fountain. Find the observed sample proportion, the margin of error of the confidence interval, the standard error of , and the number of customers that were sampled. Clearly show your work and label each value.
Explanation / Answer
sample proportion p is given as (0.2+0.4)/2=0.3 (it falls in the average of the upper and lower bound)
for 95% confidence, the z value is 1.96
thus margin of error (ME) is upper limit - p= 0.4-0.3=0.1
standard error SE is given as ME=z*SE
0.1=1.96*SE
thus SE is 0.05102
SE=sqrt(p*(1-p)/N)
0.05102=sqrt(0.3*(1-0.3)/N)
N is 0.3*0.7/(0.05102)^2=80.675
thus N is 81
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.