10. Assume that you have a sample of n... Assume that you have a sample of n 7,
ID: 3319892 • Letter: 1
Question
10. Assume that you have a sample of n...
Assume that you have a sample of n 7, with the sample mean X1 50, and a sample standard deviation of S1 6, and you have an independent sample of n2 15 from another population with a sample mean of X2-30, and the sample standard deviation S2-8. Construct a 99% confidence interval estimate of the population mean difference between 1 and 2. Click here for page 1 of critical values of t. for page 2 of critical values of t (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Calculate Confidence Interval
t/2 = 3.7071
Standard Error = (s)²/n + (s)²/n = 26.7428 = 5.1713
Lower Bound = (x - x) - t/2•( (s)²/n + (s)²/n ) = (50 - 30) - (3.7071)(5.1713) = 0.8292
Upper Bound = (x + x) + t/2•( (s)²/n + (s)²/n ) = (50 - 30) + (3.7071)(5.17134) = 39.1707
Confidence Interval = (0.8292, 39.1707)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.