At a local community college, 40% of students who enter the college as freshmen
ID: 3322421 • Letter: A
Question
At a local community college, 40% of students who enter the college as freshmen go on to graduate. Ten freshmen are randomly selected. a. What is the probability that none of them graduates from the local community college? (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 4 decimal places.) Probability b. What is the probability that at most nine will graduate from the local community college? (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 4 decimal places.) Probability c. What is the expected number that will graduate? (Round your final answer to the nearest whole number.) Expected numberExplanation / Answer
p is 0.4 and N is 10
this is binomial distribution and can be solved using MS Excel
a) P(x=0)=BINOM.DIST(0,10,0.4,FALSE) =0.00605
b) P(x<=9)=1-P(x=10)=1-BINOM.DIST(10,10,0.4,FALSE)=0.999895
c) expected value is n*p=10*0.4=4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.