At a local community college, 47% of students who enter the college as freshmen
ID: 3062331 • Letter: A
Question
At a local community college, 47% of students who enter the college as freshmen go on to graduate. Five freshmen are randomly selected.
a. What is the probability that none of them graduates from the local community college? (Round your final answer to 4 decimal places.)
Probability
b. What is the probability that at most four will graduate from the local community college? (Round your final answer to 4 decimal places.)
Probability
c. What is the expected number that will graduate? (Round your final answer to the nearest whole number.)
Expected number
Explanation / Answer
a)probability that none of them graduates from the local community college =(1-0.47)5 =0.04182
b) probability that at most four will graduate from the local community college P(X<=4 )=1-P(X=5)
=1-(0.47)5 =0.9771
c)
expected number that will graduate =np =5*0.47 =2.35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.