all Verizon 12:47 PM * 72% O Reject the null hypothesis. There is significant ev
ID: 3325820 • Letter: A
Question
all Verizon 12:47 PM * 72% O Reject the null hypothesis. There is significant evidence of a higher mean score for people who evacuated all or some pets O Fail to reject the null hypothesis. There is significant evidence of a higher mean score for people who evacuated all or some pets. eBook 16. 069 points MinroSat9 7 E.524 XP My Notes Ask Your Do various occupational groups differ in their diets? A British study of this question compared 94 drivers and 61 conductors of London double-decker buses. The conductors' jobs require more physical activity. The article reporting the study gives the data as "Mean daily consumption ± (se)." Some of the study results appear below. Total calories Alcohol (grams) Drivers 2817 ±41 0.2 ± 0.04 Conductors 2840 ±45 0.41 ± 0.03 What justifies the use of the pooled two-sample ttest? The similarity of the sample means suggests that the population standard deviations are likely to be different. O The similarity of the sample means suggests that the population standard deviations are likely to be similar The similarity of the sample standard deviations suggests that the population standard deviations are likely to be similar. O The similarity of the sample standard deviations suggests that the population standard deviations are likely to be different. Is there significant evidence at the 5% level that conductors consume more calories per day than do drivers? Use the pooled two. sample t test to obtain the P-value. (Give answers to 3 decimal places.) P-value ellook 17. 0.69/0.69 points I Previous Answers MintroStat9 7 E.016 My Notes Ask Your Assume a sample size of n-24. Draw a picture of the distribution of the t statistic under the null hypothesis. Use Table D and your picture to illustrate the values of the test statistic that would lead to rejection of the null hypothesis at the 5% level for a two-sided alternative.Explanation / Answer
Solution:-
16)
The similarity of sample standard deviations suggests that the population standard deviations are likely to be similar.
Drivers Total Calories: x = 2817
s = 41
Drivers Alcohol: x = 0.2
s = 0.04
Conductors Total Calories: x = 2840
s = 45
Conductors Alcohol: x = 0.41
s = 0.03
b)
State the hypotheses. The first step is to state the null hypothesis and an alternative hypothesis.
Null hypothesis: 1 > 2
Alternative hypothesis: 1 < 2
Note that these hypotheses constitute a one-tailed test. The null hypothesis will be rejected if the mean difference between sample means is too small.
Formulate an analysis plan. For this analysis, the significance level is 0.05. Using sample data, we will conduct a two-sample t-test of the null hypothesis.
Analyze sample data. Using sample data, we compute the standard error (SE), degrees of freedom (DF), and the t statistic test statistic (t).
SE = sqrt[(s12/n1) + (s22/n2)]
SE = 7.15
DF = 94 + 61 - 2
D.F = 153
t = [ (x1 - x2) - d ] / SE
t = - 3.22
where s1 is the standard deviation of sample 1, s2 is the standard deviation of sample 2, n1 is the size of sample 1, n2 is the size of sample 2, x1 is the mean of sample 1, x2 is the mean of sample 2, d is the hypothesized difference between population means, and SE is the standard error.
The observed difference in sample means produced a t statistic of - 3.22 We use the t Distribution Calculator to find P(t < - 3.22) =
Therefore, the P-value in this analysis is less than 0.00078
Interpret results. Since the P-value (almost 0) is less than the significance level (0.05), we have to reject the null hypothesis.
From the above test we have sufficient evidence in the favor of the claim that conductors consume more calories per day than do drivers.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.