Given that the results of a particular mathematics exam are typically normally d
ID: 3331241 • Letter: G
Question
Given that the results of a particular mathematics exam are typically normally distributed with a mean of 75% between all sections, answer the following questions (a) Suppose a student scores 90% on the exam. Would you consider this students score to be significantly high? Why or why not? (b Suppose a certain class of 30 students had an average of 90% on the exam. Would you consider this class's average to be significant y high? Why or why not? ke sure your answers use statistical reasoning and that you clearly label your answers to (a) and (b)Explanation / Answer
(A)
mean = 0.75
std. dev. = sqrt(0.75*0.25/1) = 0.433
P(pcap > 0.9) = P(z > (0.9 - 0.75)/0.433) = P(z > 0.3464) = 0.3645
As p-value is greater than 0.05, we can say that 90% score is not significantly high.
(B)
mean = 0.75
std. dev. = sqrt(0.75*0.25/30) = 0.0791
P(pcap > 0.9) = P(z > (0.9 - 0.75)/0.0791) = P(z > 1.8974) = 0.029
As p-value is less than 0.05, we can conclude that 90% score is significantly high.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.