What sample size should you gather to achieve a 0.8 hour margin of error? Round
ID: 3351370 • Letter: W
Question
What sample size should you gather to achieve a 0.8 hour margin of error? Round your answer up to the nearest whole number. N = _____ bacteria
You are a researcher studying the lifespan of a certain species of bacteria. A preliminary sample of 30 bacteria revealsa sample mean of 74 hours with a standard deviation of s 6.6 hours. You would like to estimate the mean lifespan for this species of bacteria to within a margin of error of 0.8 hours at a 99% level of confidence. What sample size should you gather to achieve a 0.8 hour margin of error? Round your answer up to the nearest whole number. n= bacteria Get help Video Box 1: Enter your answer as an integer or decimal number. Examples: 3,-4, 5.5172 Enter DNE for Does Not Exist, oo for Infinity
Explanation / Answer
for 99 % CI value of z= 2.5758 standard deviation = 6.6 margin of error E = 0.8 required sample size n=(z/E)2 = 452
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.