The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in a nearby state
ID: 3355367 • Letter: T
Question
The annual per capita consumption of fresh apples (in pounds) in a nearby state can be approximated by a normal distribution, with a mean of 17.4 pounds and a standard deviation of 4.2 pounds. (a) What is the smallest annual per capita consumption of apples that can be in the top 25% of consumptions? (b) What is the largest annual per capita consumption of apples that can be in the bottom 15% of consumptions? of the table. Click to view page 2 of the table. (a) Any per capita consumption of at least (Round to two decimal places as needed.) pounds is in the top 25% of consumptions.Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=17.4
standard deviation=4.2
a)Top 25% means that
P(Z>=z)=0.25
P(Z<=z)=1-0.25=0.75
z=0.6745
x=17.4+0.6745*4.2=20.23
b)Bottom 15% means that
P(Z<=z)=0.15
z=-1.036
x=17.4-1.036*4.2=13.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.