Conduct the hypothesis test and provide the test statistic, criical value and Pv
ID: 3365810 • Letter: C
Question
Conduct the hypothesis test and provide the test statistic, criical value and Pvalue, and state the condlusion. Apackage of 10 candes ae disribed with the flowing color per e tages 15% red 21%orange, 13% yelow, 10% brown 20% bue and 15% geen. Use the give claimed. Use a 0.10 significance level. ] Click on to view the color counts for the candy in the package. sample data to test te dam that the oolor det tion is as The test statistic is Round to two decimal places as needed. Enter your answer in the answer box and then click Check AnswerExplanation / Answer
Data is missing. However, from different data of same question i am sharing an example:
H0: color distribution is as claimed.
H1: color distribution is not as claimed.
The test statistic is X^2 = 6.87
n = 6
alpha,a = 0.01
critical value = X^2(a,n-1) = X^2(0.01, 5) = 15.090
P_value = 0.2305
Since P_value > 0.01, Do not reject . There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the color distribution is as claimed.
f0 fe (f0-fe)^2 (f0-fe)^2 / fe 12 13 1 0.077 27 20 49 2.450 8 16 64 4.000 7 8 1 0.125 27 25 4 0.160 19 18 1 0.056 sum = 6.87Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.