Consider a population with a known standard deviation of 9.8. In order to comput
ID: 3365836 • Letter: C
Question
Consider a population with a known standard deviation of 9.8. In order to compute an interval estimate for the population mean, a sample of 48 observations is drawn. Use Table 1.
Compute the margin of error at a 95% confidence level. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z-value" to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Compute the margin of error at a 95% confidence level based on a larger sample of 490 observations.(Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z-value" to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Which of the two margins of error will lead to a wider confidence interval?
eBook & Resources
Consider a population with a known standard deviation of 9.8. In order to compute an interval estimate for the population mean, a sample of 48 observations is drawn. Use Table 1.
Explanation / Answer
a) yes
b) std error of mean =std deviation/(n)1/2 =9.8/(48)1/2 =1.4145
for 95% CI ; z =1.96
therefore margin of error =z*std error =2.77
c)
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =9.8/(490)1/2 =0.4427
for 95% CI ; z =1.96
therefore margin of error =z*std error =0.87
d)
95% confidence interval with n=48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.