Consider a population with mu = 43 and sigma = 5.2. a. Calculate the z-score for
ID: 3227401 • Letter: C
Question
Consider a population with mu = 43 and sigma = 5.2. a. Calculate the z-score for an x of 46.5 from a sample of size 35. b. Could this z-score be used in calculating probabilities using Table 3 in Appendix B? Why or why not? What is the probability that the sample of kindergarten children (pages 146-147) has a mean height of less than 39.75 inches? A random sample of size 36 is to be selected from a population that has a mean mu = 50 and a standard deviation sigma of 10. a. This sample of 36 has a mean value of x, which belongs to a sampling distribution. Find the shape of this sampling distribution. b. Find the mean of this sampling distribution. c. Find the standard error of this sampling distribution. d. What is the probability that this sample mean will be between 45 and 55? e. What is the probability that the sample mean will have a value greater than 48? f. What is the probability that the sample mean will be within 3 units of the mean? The local bakery bakes more than a thousand 1-pound loaves of bread daily, and the weights of these loaves varies. The mean weight is 1 lb. and 1 oz., or 482 grams.Explanation / Answer
According to chegg rules only one question is answered unless specifically said
Given mean (U) = 42
Standard deviation (s) = 5.2
A) given sample Z score
Z = (X-U) /s
= (46.5-43)/ 5.2
= 3.5/5.2
= 0.673
Complimentary answer
Probability that sample of Kinder Garten height less than 39.75 is
P(x<39.75)
= (39.75-43)/5
= -0.625
P(Z<-0.625)
= 0.2578 from Z table
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.