Compare the total cost of independent EOQ policies by the retailer & manufacture
ID: 336980 • Letter: C
Question
Compare the total cost of independent EOQ policies by the retailer & manufacturer with the total cost using a collaborative supply chain approach. Consider a low profit margin item in a highly competitive market.
The retailers purchasing cost = C(r) = $40/unit
Demand = 5,000,000 units/year
Fixed setup cost k(r) = $900/order
holding cost rate is 25% of the unit cost of the item, so that holding cost : h(r) = 0.25 * C(r) = $10/unit/year
The manufacturer's purchasing cost C(m) = $20/unit
Fixed setup cost k(m) = $65,000/order
Holding cost rate is 20% of the unit cost, so that the holding cost is: h(m) = .20 * C(m) = $4/unit/year
Explanation / Answer
Compare the total cost of independent EOQ policies by the retailer & manufacturer with the total cost using a collaborative supply chain approach. Consider a low profit margin item in a highly competitive market.
The retailers purchasing cost = C(r) = $40/unit
Demand = 5,000,000 units/year
Fixed setup cost k(r) = $900/order
holding cost rate is 25% of the unit cost of the item, so that holding cost : h(r) = 0.25 * C(r) = $10/unit/year
The manufacturer's purchasing cost C(m) = $20/unit
Fixed setup cost k(m) = $65,000/order
Holding cost rate is 20% of the unit cost, so that the holding cost is: h(m) = .20 * C(m) = $4/unit/year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.