5. Given the parameters that the Men’s heights are normally distributed with mea
ID: 3380714 • Letter: 5
Question
5. Given the parameters that the Men’s heights are normally distributed with mean 69.5 inches and standard deviation 2.4 inches. Women’s heights are normally distributed with mean 63.8 inches and standard deviation 2.6 inches. Most of the live characters at Disney World have height requirements with a minimum of 4 ft 8 in. and a maximum of 6 ft 3 in. a. Find the percentage of women meeting the height requirement. b. Find the percentage of men meeting the height requirement. c. If the height requirments are changed to exclude only the tallest 5% of men and the shortest 5% of women, what are the new height requirement?
Explanation / Answer
Males height Normal (69.5, 2.4)
Women height Normal (63.8, 2.6)
Range for height is (4'8", 6'3")
a) To find percent of women
56<x<75 convert to z score for women
-7.8/2.4 <z<11.2/2.4
P(-3.25<z<4.67) = 1.0000
Nearly 100% women meet this requirement.
---------------------------------------------------------------------------
b) P(-13.5/2.4<z<10.5/2.4)
= P(-5.63<z<4.38)
= 1.000
100% males meet this requirement.
--------------------------------------------------------------------
c) Exclude 5% of women means
z =-1.645
x = women height = 63.8-1.645(2.6)
=59.523 inches
-----------------------------------------
For males top 5%
z = 1.645
x= 69.5+2.4(1.645)
= 73.448
Hence new height requirements are
59.523 inches to 73.448 inches
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.