A car manufacturer purchases car batteries from two different suppliers. Supplie
ID: 3386361 • Letter: A
Question
A car manufacturer purchases car batteries from two different suppliers. Supplier A provides 55% of the batteries and supplier B provides the rest. If 5% of all batteries from supplier A are defective and 4% of the batteries from supplier B are defective. A battery is selected at random. Determine the probability that a randomly selected battery is a) defective b) not defective (question deducted from question a) c) given that the randomly selected battery is defective, find the probability it is from supplier A.
Explanation / Answer
Let D = defective
hence
a)
P(D) = P(A) P(D|A) + P(B) P(D|B)
= 0.55*0.05 + (1-0.55)*0.04
= 0.0455 [ANSWER]
********************
b)
P(D') =1 - P(D) = 0.9545 [ANSWER]
******************
c)
P(A|D) = P(A)P(D|A)/P(D)
= 0.55*0.05/0.0455
= 0.604395604 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.