A car manufacturer purchases car batteries from two different suppliers. Supplie
ID: 3386549 • Letter: A
Question
A car manufacturer purchases car batteries from two different suppliers. Supplier A provides 55% of the batteries and supplier B provides the rest. If 5% of all the batteries from supplier A are defective and 4% of the batteries from supplier B are defective and a battery is selected at random, Determine the probability that a randomly selected battery is A. ) Defective B.) not defective (deducted from question a) C) Given that the randomly selected battery is defective, find the probability it's from Supplier A.
Explanation / Answer
A) Prob for a random selected battery defective = 2.75+1.80 = 4.55% =0.0455
B) Prob for a random selected battery not defective = 1-0.0455 = 0.9545
C) P(Defective/Supplier A) = 2.75%/55% = 0.05
Supplier Supply Defects A 55% 5% 2.7500% B 45% 4% 1.8000%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.