Question test scores are normally distributed with a mean of 75 and a standard d
ID: 3387351 • Letter: Q
Question
Question
test scores are normally distributed with a mean of 75 and a standard deviation of 13. A sample of 120 student tests was randomly selected and found to have a sample mean of 79 and standard deviation of 15.
Answer the following questions based on this scenario.
Symbol
Numeric Value
What is the population mean?
What is the population standard deviation?
What is the sample mean?
What is the sample standard deviation?
What is the sample size?
When samples of 120 tests are selected from this population, what is the mean of the sampling distribution of sample means?
When samples of 120 tests are selected from this population, what is the standard deviation of the sampling distribution of sample means?
Explain whether the sampling distribution is normal.
Question
test scores are normally distributed with a mean of 75 and a standard deviation of 13. A sample of 120 student tests was randomly selected and found to have a sample mean of 79 and standard deviation of 15.
Answer the following questions based on this scenario.
Symbol
Numeric Value
What is the population mean?
What is the population standard deviation?
What is the sample mean?
What is the sample standard deviation?
What is the sample size?
When samples of 120 tests are selected from this population, what is the mean of the sampling distribution of sample means?
When samples of 120 tests are selected from this population, what is the standard deviation of the sampling distribution of sample means?
Explain whether the sampling distribution is normal.
Explanation / Answer
What is the population mean? U = 75 What is the population standard deviation? = 13 What is the sample mean? X = 79 What is the sample standard deviation? s = 15 What is the sample size? n = 120 When samples of 120 tests are selected from this population, what is the mean of the sampling distribution of sample means? X = 75 When samples of 120 tests are selected from this population, what is the standard deviation of the sampling distribution of sample means? / S1rt(n) = 13/ Sqrt(120) = 1.1867
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.