When doing the application problem state the unknown quantity, present the worki
ID: 3404793 • Letter: W
Question
When doing the application problem state the unknown quantity, present the working equation, in an orderly fashion solve the equation, circle the final answer, finally, give an intelligent conclusion. Failure to follow application problem directions will minimize partial credit for those problems. Two hundred liters of punch that contains 35% fruit juice is mixed with 300 liters of another punch. The resulting fruit punch is 20% fruit juice. Find the percent of fruit juice in the 300 liters of punch.Explanation / Answer
Answer : construct the table to the given data
From the last column, we get the equation 70 + 300x = 100.
Solving for x, we get x = 0.1or x = 10%
so the percentage of juice in the 300 liters of juice is 10%
and then convert the decimal answer to a percentage.
litres punch % of juice total liters juice 35% juice 200 35%=0.35 200(0.35)= 70 other punch 300 x 300x mix 500 20%=0.20 500(0.20)=100Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.