Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The average price per gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.

ID: 3432543 • Letter: T

Question

The average price per gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $2.34 in northern Kentucky. Use this price as the population mean, and assume that the population standard deviation is $0.20.

1. For a random sample of 64 service stations, find the standard deviation of the sampling distribution of the sample mean.

2. What is the probability that the mean price for a sample of 64 service stations is within $0.03 of the population mean?

3. For a random sample of 100 service stations, find the standard deviation of the sampling distribution of the sample mean.

4. What is the probability that the mean price for a sample of 100 service stations is within $0.03 of the population mean?

Explanation / Answer

1.

standard deviation of the sampling distribution of the sample mean.= population std deviation/sqrt(n) = 0.2/sqrt(64) = 0.2/8 = 0.025

2.

t-statistics =0.03/0.025 = 1.2

Probability = P( -1.2 < z < 1.2) = 0.7698

3.

standard deviation of the sampling distribution of the sample mean.= population std deviation/sqrt(n) = 0.2/sqrt(100) = 0.2/10 = 0.02

4.

t-statistics =0.03/0.02 = 1.5

Probability = P( -1.5 < z < 1.5) = 0.8663

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote