The average output power of a GSM cellular phone is 1.0W when it is \"ON\". The
ID: 1380817 • Letter: T
Question
The average output power of a GSM cellular phone is 1.0W when it is "ON". The phone can be treated as a point source of E-M waves emitting spherical waves. (a) Calculate the intensity and peak electric field Emax of the phone's E-M waves in your brain, which is about 5.0 cm away from the phone when it is applied directly against your ear; (b) What is the intensity and peak electric field of E-M wave inside a microwave oven, whose area of cross-section is A=0.25mx0.30m and the average E-M wave power is 500-W. (c) How the electric field in (a) compares with the safety regulation of EPA for microwave oven, which says that leaking of more than 5% of the E-field from the oven is harmful to human body.Explanation / Answer
apply the formula Intensity I = power/area = Emax^2 /2uoC
Where E is Electric field and uo is 4pi e-7
C is speed of light
A is area A = 4pi r^2
so
part A:
I = 1/(4*3.14 * 0.05 *0.05)
I = 31.84 W/m^2
----------------------
again I = Power/area
here A = area = 0.25* 0.3 m^2
so
I = 50/(0.25* 0.3)
I = 666.67 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.