The Carbondale Hospital is considering the purchase of a new ambulance. The deci
ID: 347491 • Letter: T
Question
The Carbondale Hospital is considering the purchase of a new ambulance. The decision will rest partly on the anticipated mileage to be driven next year. The miles driven during the past 5 years are as follows Mileage 3,100 100 400 850 800 a) Using a 2-year moving average the forecast for year&=miles roundyour response to the nonst whole number b) ifa 2-year moving average is used to make the forecast. the MAD based on this- mles ound your esponse to one deo nal place) Hint You wil have only 3 years of matched data ) C The forecast for yea 6usinga eighted 2-year moving average with ei es of040 and 0 60 the eightof060is for the most recent period)= miles ou dyc response tote neaest hole numbe The MAD for the forecast developed using a welghted 2-year moving average with weights of 0.40 and 0.60(round your response to one decimal place) Hint You will have only 3 years of matched data) d) Using exponersal smoothing wita-o 40 and the forecast for year 1 being 3 100 the forecast for year 6- miles rond yorresponse to the nearest whole number)Explanation / Answer
a) (3100+4000)/2 = 3550
(4000+3400)/2 = 3700
(3400+3850)/2 = 3625
(3850+3800)/2 = 3825
Therefore the forecast for the year 6 = 3825 miles
b) (3100+4000)/2 = 3550
(4000+3400)/2 = 3700
(3400+3850)/2 = 3625
Deviation:
3550 - 3400 = 150
3850 - 3700 = 150
3800 - 3625 = 175
Mean Absolute Deviation = (150+150+175)/3
= 158.3 Miles
c) Forecast for year 6 by 2 year moving averages with weights 0.4 and 0.6
= 0.6 * 3800 + 0.4 * 3850
= 2280 + 1540
= 3820
The Mean Absolute Deviation for the Forecast developed
3rd Year = 0.6*4000 + 0.4*3100
= 3640
4th year = 0.6*3400 + 0.4*4000
= 3640
5th Year = 0.6*3850 + 0.4*3400
= 3670
Deviation:
3640-3400 = 240
3850 - 3640 = 210
3800-3670 = 130
Mean Absolute Deviation = (240+210+130)/3
= 193.3
d) Exponential smoothing with constant = 0.4
2nd Year = 0.4 * 3100 + 0.6 * 3100
= 3100
3rd Year = 0.4*4000 + 0.6*3100
= 3460
4th Year = 0.4*3400 + 0.6*3460
= 3436
5th year = 0.4*3850 + 0.6*3436
= 3601.6
6th year = 0.4*3800 + 0.6*3601.6
= 3680.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.