Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacit
ID: 348915 • Letter: O
Question
Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacity of 100 passengers. On average, 17 ticket holders cancel their reservations at the last minute, so the company intentionally overbooks the flight. Cancellations can be described by a normal distribution with a standard deviation of 4.6. Profit per passenger is $190. If a passenger arrives but cannot board due to overbooking, the company policy is to provide compensation of $150.
What is the optimal probability of having too many passengers to seat on the plane?
Explanation / Answer
Mean = 17
Standard deviation = 4.6
Cost of Underbooking Cu = 190
Cost of Over booking Co = 150
Optimum service level = Cu / (Cu + Co)
Optimum service level = 190/(150+190) = 0.5588
From the table provided we get Z value as 0.15
optimal booking = mean+z*standard deviation= 17+(0.15*4.6)
optimal booking = 17.69 or 18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.