Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacit
ID: 348918 • Letter: O
Question
Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacity of 100 passengers. On average, 12 ticket holders cancel their reservations at the last minute, so the company intentionally overbooks the flight. Cancellations can be described by a normal distribution with a standard deviation of 4.8. Profit per passenger is $100. If a passenger arrives but cannot board due to overbooking, the company policy is to provide compensation of $91.
What is the optimal probability of having one or more empty seats on the plane?
Explanation / Answer
Number of tickets, X = 100
Number of last-minute cancellations, n = 12
Overbooking cost , Co = $ 91
Underbooking cost, Cu = $ 100
Q = overbooking quantity
Probability (Q>N) = 100 / (91+100) = 100/191 = 0.5235
So , probability that no-shows is greater than over-book quantity = 0.4765 = 47%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.