A copy machine is available 24 hours a day. On a typical day, the machine produc
ID: 349365 • Letter: A
Question
A copy machine is available 24 hours a day. On a typical day, the machine produces 118 jobs. Each job takes about 4 minutes on the machine, 3 minutes of which is processing time and 1 minute is setup time (logging in, defining the job). About 15% of the jobs need to be reworked, in which case the set-up time and the processing time have to be repeated. The other time, the equipment is idle. What is the OEE of the equipment? (Round your percentage answer to 1 decimal place.) What is the OEE of the equipment?
Explanation / Answer
Answer for this problem can be calculated by following method.
OEE= Value Added Time / Total Time
= (118/60)(1/24)
= 118/1440
= 0.08194
=8.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.