A copy machine is available 24 hours a day. On a typical day, the machine produc
ID: 349919 • Letter: A
Question
A copy machine is available 24 hours a day. On a typical day, the machine produces 90 jobs. Each job takes about 4 minutes on the machine, 2 minutes of which is processing time and 2 minute is setup time (logging in, defining the job). About 19% of the jobs need to be reworked, in which case the set-up time and the processing time have to be repeated. The other time, the equipment is idle. What is the OEE of the equipment? (Round your percentage answer to 1 decimal place.) What is the OEE of the equipment? percent
Explanation / Answer
To be calculated:
Overall equipment effectiveness (OEE)
Given values:
Total available time = 24 hours = 1,440 minutes
Number of jobs in a day = 90
Total job time = 4 minutes
Processing time = 2 minutes
Setup time = 2 minutes
Bad quality jobs = 19%
Good quality jobs = 81%
Solution:
The Overall equipment effectiveness (OEE) is calculated as;
OEE = [(Time taken for one job) x (Total number of jobs) x (Quality of jobs)] / Total time
Putting the known values in the above formula, we get;
OEE = [4 x 90 x (81/100)] / 1440
OEE = 0.2025
OEE = 20.25%
Overall equipment effectiveness (OEE) is 20.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.