Suppose a random sample of 25 patients from the QEII Hospital, contained 14 fema
ID: 3634152 • Letter: S
Question
Suppose a random sample of 25 patients from the QEII Hospital, contained 14 females and 11 males. Compute a point estimate of the proportion of females among hospital patients. (Give decimal answer to 2 places past decimal). Determine a 90% confidence interval for the proportion of females at that hospital. (Give decimal answer to 2 places past decimal.) CI Lower Bound: CI Upper Bound: Determine a 95% confidence interval for the proportion of males at that hospital. (Give decimal answer to 2 places past decimal). CI Lower Bound: CI Upper 8ound:Explanation / Answer
n=25 (a) p=14/25=0.56 as there are 14 females out of 25 patients (b)a=0.1, (c)p=11/25=0.44 a=0.05,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.