You are the newest member of the process improvement team at \"Memphis Muffins\"
ID: 371290 • Letter: Y
Question
You are the newest member of the process improvement team at "Memphis Muffins", the trendy new bakery supplying many coffee houses and small grocery stores throughout the area. The current system uses 3 baking trays each holding 36 muffins.
You review the recent production records and learn that the average demand is 1930 muffins per 7.8 hour shift and the safety stock policy variable is 4%.
Management asks you what the current lead time is (in minutes). You calculate that to be:
(Keep one decimal in your answer)
Explanation / Answer
Average demand = 1930 muffins
Safety stock ( @ 4% of 1930 muffins ) = 0.04 x 1930 = 77.2
Hence total requirement in a day of 7.8 hours shift = 1930 + 77.2 = 2007.2 muffins
Total number of muffins catered using 3 trays each time = 36 x 3 = 108
Therefore, number of times in a day trays are catered = Daily requirement / Number of muffins catered each time = 2007.2/108
Hence, Current lead time = Duration of a day / Number of times trays are catered
= 7.8 x 60 / ( 2007.2/108) minutes
= 7.8 x 60 x 108/2007.2
= 25.18 minutes ( 25.2 minutes rounded to 1 decimal place)
CURRENT LEAD TIME = 25.2 MINUTES
CURRENT LEAD TIME = 25.2 MINUTES
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.